stepheniemeyerquote

Easy DIY French Fries

I was supposed to write this blog post on Friday. And then Saturday. And then Sunday. But I had four sick kids and a husband who was gone for the weekend for Army Reserve training, so let’s just say I didn’t accomplish much. Anyways, here I am bright and early Monday morning, ready to start the week anew and get life back in order! Thanks for bearing with me!   We love french fries. They are a perfect accompaniment to many favorites: sandwiches, burgers, hot dogs, cheeseburger calzones, chicken fingers, and lots of other things! But buying the bagged frozen french fries is both expensive and Read More

stepheniemeyerquote

FREE Canister Labels Printable!

You guys — my wonderful blog readers — never cease to amaze me! You probably know already that I feed my family of 6 for under $175/month. I do this WITHOUT coupons. (Because who has time for coupons, really?) I used to coupon like crazy, but since those shows came out and ruined it for everybody, coupons just aren’t as good as they used to be. And also, they’re mostly for packed, processed foods. The last 4 years or so, I’ve been transitioning to a healthier way of life, by cooking with raw, whole ingredients instead of buying packaged food. This means I don’t buy Read More

stepheniemeyerquote

DIY Office Organizer

I have 4 children, so that means there’s not an excess of storage in my house. {Let’s be honest, I’d kill for another bedroom… or two.} That means that, like many people, my “home office” is in my living room. If you’ve been reading my blog for a while, you may have surmised that I’m a pretty organized person. I love my checklists & charts! But I don’t love having them hanging all over my living room. They just don’t look very pretty! So I brainstormed for a while to come up with a way to have all of my info accessible, but out of sight! Read More

stepheniemeyerquote

Homemade Egg Noodles

You guys, we LOVE pasta. It’s so yummy & filling. But it’s NOT cheap. Even the cheapest kind at Walmart is $1/pound, and that’s more than I want to spend on carbs for a single meal. With my rice dinners, I’m spending something like 10¢ on the rice that all six of us eat for two dinners, under a penny a serving. So $1/pound for pasta is just too much for me. I’m not saying I don’t buy it — I do sometimes — but I’ve been looking for a cheaper alternative. Welcome to my homemade egg noodle recipe! After much tinkering with various recipes Read More

stepheniemeyerquote

DIY Banana Flavored Oatmeal

My family eats eggs or oatmeal for breakfast pretty much every day. It’s healthier and cheaper! For the oatmeal, my kids like it flavored — of course, who likes plain oatmeal?! Sometimes they put in peanut butter, brown sugar, & cinnamon. I have another recipe {not yet published} for DIY apples & cinnamon oatmeal. Today I’m going to show you how I make banana oatmeal — it tastes just like the bananas & cream packets, but it’s a ton cheaper and healthier (no preservatives)! Ingredients: 1 big canister of quick oats (42 oz) 1 cup powdered milk 1 bag banana chips (12 oz) 2 cups of white sugar Directions: Read More

stepheniemeyerquote

DIY Tator Tots

I love tator tots! Who doesn’t? They are crispy and delicious! But one thing I don’t like is the price. Even a small bag costs $3-$4 at the supermarket. They can be made from scratch much cheaper, and I’m here to tell you how! Ingredients: 5 potatoes 2 tsp. corn starch 1 tsp garlic powder oil for frying Directions: 1. Boil your potatoes whole for 20-25 minutes, to make sure they are cooked through. {My photos will show a much larger quantity, because I was tripling the recipe when I made it.} 2. When they are cooked, pull them out to cool completely. (If you can refrigerate Read More