bucket list

Homemade Egg Noodles

You guys, we LOVE pasta. It’s so yummy & filling. But it’s NOT cheap. Even the cheapest kind at Walmart is $1/pound, and that’s more than I want to spend on carbs for a single meal. With my rice dinners, I’m spending something like 10¢ on the rice that all six of us eat for two dinners, under a penny a serving. So $1/pound for pasta is just too much for me. I’m not saying I don’t buy it — I do sometimes — but I’ve been looking for a cheaper alternative. Welcome to my homemade egg noodle recipe! After much tinkering with various recipes Read More