Weekly Menu: June 12th – 18th

Weekly Menus from Our Cozy Den ~ Feeding a family of 6 on under $175 a month!

We still have a TON of leftovers from last week’s dinners. It’s amazing how little we eat with Byron out of town! I didn’t even cook the chicken azteca that I planned on making last week, so it got pushed to this week. So let’s take a look at my plan for the week!

 

As usual, a few notes before we get started:

  • Breakfast is not included in the menu, because in our house it is fend-for-yourself. But it is included in my budget and shopping. We pretty much eat oatmeal & eggs every day, with the occasional variance.
  • Snacks are also not on the menu, but my kids do get a snack each afternoon around 4 pm. Their choices are veggies (usually carrots and celery), fruit (I always have on hand a selection of oranges, bananas, apples, pineapple, berries, etc.), hard-boiled eggs, cheddar cheese sticks, yogurt, and granola bars.

Sunday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey or turkey and cheese) with fresh fruits and veggies

Dinner ~ we stopped by my dad’s house and he fed us dinner

Monday:

Lunch ~ soup from my soup stash, with fresh fruit

Dinner ~ leftovers

Tuesday:

Lunch ~ black bean quesadillas with fruit

Dinner ~ chicken azteca

Wednesday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey or turkey and cheese) with chips and fresh fruits and veggies

Dinner ~ leftovers

Thursday:

Lunch ~ soup from my soup stash, with fresh fruit

Dinner ~ at a friend’s house

Friday:

Lunch ~ black bean quesadillas with fruit

Dinner ~ homemade pizza

Saturday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey or turkey and cheese) with chips and fresh fruits and veggies

Dinner ~ leftovers

 

What I spent this week:

 

Here is my receipt from Walmart this week:

Weekly Menus from Our Cozy Den ~ Feeding a family of SIX for less than $175/month!

What I got: bread, chips (we’ve been doing a lot of picnics lately enjoying the nice weather, so I got some chips to go with our sandwiches), washing soda (a staple in several of my DIY cleaning recipes, like dishwasher tabs & laundry detergent!), strawberries (price-matched to the Aldi ad), raspberries, blueberries, & bananas.

Total spent: $13.10.

Click here to see the rest of my weekly menus, and stay tuned for more money-saving tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *