Weekly Menu: June 5th – 11th

Weekly Menus from Our Cozy Den ~ Feeding a family of 6 on under $175 a month!

I think I’m getting the hang of this. My husband has been gone {for military training} for two weeks now (10 to go!), and I finally have a menu and a bit of a routine going one.

As usual, a few notes before we get started:

  • Breakfast is not included in the menu, because in our house it is fend-for-yourself. But it is included in my budget and shopping. We pretty much eat oatmeal & eggs every day, with the occasional variance.
  • Snacks are also not on the menu, but my kids do get a snack each afternoon around 4 pm. Their choices are veggies (usually carrots and celery), fruit (I always have on hand a selection of oranges, bananas, apples, pineapple, berries, etc.), hard-boiled eggs, cheddar cheese sticks, yogurt, and granola bars.

Sunday:

Lunch ~ leftovers

Dinner ~ leftovers

Monday:

Lunch ~ I planned on eating soup from the freezer, but I was out running errands, so we stopped at Chipotle instead.

Dinner ~ spaghetti, garlic bread, & green beans

Tuesday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey or turkey and cheese) with fresh fruits and veggies

Dinner ~ leftovers

Wednesday:

Lunch ~ black bean quesadillas with fruit

Dinner ~ hamburger helper — I don’t even know where I got this. I don’t buy it, but I found it in my pantry.

Thursday:

Lunch ~ soup from my soup stash, with fresh fruit

Dinner ~ at a friend’s house

Friday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey or turkey and cheese) with fresh fruits and veggies

Dinner ~ leftovers

Saturday:

Lunch ~ black bean quesadillas with fruit

Dinner ~ chicken azteca 

 

What I spent this week:

 

Here is my receipt from Walmart this week:

Weekly Menus from Our Cozy Den ~ Feeding a family of SIX for less than $175/month!

What I got: 2 cartons of almond milk (and I was supposed to get $1 off two, but the cashier forgot to scan my coupon, which I only just now realized, Grrr…), a canister of oatmeal, zucchini for my spaghetti (since I can’t have noodles), bananas, stick butter, oranges, and a box of cereal (comfort food for me!)

I also got from WIC: 1 gallon of milk, 2 loaves of bread, apples, strawberries, a lemon (to make my homemade dishwasher detergent), and 2 boxes of cereal.

Total spent: $21.81.

Click here to see the rest of my weekly menus, and stay tuned for more money-saving tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *