Weekly Menu: April 24th – 30th

Weekly Menus from Our Cozy Den ~ Feeding a family of 6 on under $250 a month!

My husband is gone again this week — off to sunny Florida this time. Lucky duck! For that reason, we’re having more leftovers than usual, because I still cook the same amounts but then we just eat the leftovers longer. It makes this frazzled mom have to do less cooking!

 

As usual, a few notes before we get started:

  • Breakfast is not included in the menu, because in our house it is fend-for-yourself. But it is included in my budget and shopping. We pretty much eat oatmeal & eggs every day, with the occasional variance.
  • Snacks are also not on the menu, but my kids do get a snack each afternoon around 4 pm. Their choices are veggies (usually carrots and celery), fruit (I always have on hand a selection of oranges, bananas, apples, pineapple, berries, etc.), hard-boiled eggs, cheddar cheese sticks, yogurt, and granola bars.

Sunday:

Lunch ~ leftovers

Dinner ~ date night! The babysitter is feeding the kids at her house, and hubby and I went out to dinner before his trip!

Monday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey or turkey and cheese) with fresh fruits and veggies

Dinner ~ sloppy joes made with venison and my homemade buns, served with homemade tator tots (from the freezer)

Tuesday:

Lunch ~ hot dogs with fresh fruit & veggies

Dinner ~ chicken azteca 

Wednesday:

Lunch ~ black bean quesadillas with fruit

Dinner ~ leftovers

Thursday:

Lunch ~ tomato soup with toast & yogurt

Dinner ~ white chili

Friday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey or turkey and cheese) with fresh fruits and veggies

Dinner ~ leftovers

Saturday:

Lunch ~ black bean quesadillas with fruit

Dinner ~ leftovers

 

What I spent this week:

Here is my receipt from Walmart this week.

Weekly Menus from Our Cozy Den ~ Feeding a family of SIX for less than $175/month!

What I got: powdered milk, 2 bags of tortilla chips, almond milk, raspberries, bananas, and jalapeños.

The powdered milk is a secret weapon of mine — it saves us a TON of money on milk. Any time I need milk that is not straight-up drinking, we use powdered milk instead. That includes all baking: muffins, pancakes, breads, waffles; as well as making things like mashed potatoes, mac & cheese, etc.

This week I also got from WIC: 2 gallons of milk, $5 in produce, 4 cans of beans, and 2 bottles of OJ.

Total spent: $23.05!

 

Click here to see the rest of my weekly menus, and stay tuned for more money-saving tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *