Weekly Menu: December 13th-19th

Weekly Menus from Our Cozy Den ~ Feeding a family of 6 on under $250 a month!

Well, I apologize I didn’t get this week’s menu up on Monday like usual. I wasn’t feeling well, but I’m much better today!

Without any further ado, here’s this week’s menu!

As usual, a few notes before we get started:

  • Breakfast is not included in the menu, because in our house it is fend-for-yourself. But it is included in my budget and shopping. We pretty much eat oatmeal & eggs every day, with the occasional variance.
  • I have written about my large once-a-month pantry shop. I try to plan most of my menu to use what we already have on hand in the pantry and freezer. Bulk buying = BIG savings!
  • Snacks are also not on the menu, but my kids do get a snack each afternoon around 4 pm. Their choices are veggies (usually carrots and celery from my garden), fruit (I always have on hand a selection of oranges, bananas, apples, pineapple, berries, etc.), hard-boiled eggs, cheddar cheese sticks, yogurt, and granola bars.

Sunday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey, or turkey and cheese) with fresh fruits and veggies

Dinner ~ leftovers

Monday:

Lunch ~ black bean quesadillas with fruit

Dinner ~ white chili

Tuesday:

Lunch ~ vegetable soup with crackers and yogurt

Dinner ~ dinner at a friend’s house

Wednesday:

Lunch ~ sandwiches (peanut butter with jelly or honey, or turkey and cheese) with fresh fruits and veggies

Dinner ~ small group Christmas party

Thursday:

Lunch ~ black bean quesadillas with fruit

Dinner ~ leftovers

Friday:

Lunch ~ vegetable soup with crackers and yogurt

Dinner ~ spaghetti & meatballs (zucchini noodles for me), with green beans and garlic bread

Saturday:

Lunch ~ leftovers

Dinner ~ Christmas tree pizzas

Christmas tree pizzas ~ Our Cozy Den

 

What I spent this week:

 

Here is my receipt from Walmart this week!

Weekly Menus from Our Cozy Den ~ Feeding a family of 6 on under $250/month!

This is what I got: 2 gallons of milk, 1 carton of almond milk, 2 cans of spaghetti sauce, a bag of oranges, bananas, and 3 bags of tortilla chips.

Total spent this week: $16.72! (¼ of that was just the oranges alone! I almost didn’t buy them — but my kids asked and they’re healthy, so I acquiesced.)

 

Click here to see the rest of my weekly menus, and stay tuned for more money-saving tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *